Při snaze číst Knihu knih se před námi rozevírá „šeredný příkop dějin“. Ať už má člověk Bibli v ruce poprvé, nebo je jejím pravidelným fanouškem, hodí se být obeznámen s několika základními tipy, jak si s těmi záhadnými texty poradit.
5 TIPŮ,
JAK ČÍST BIBLI
Začíst se do Bible je pro mnohé jako odhalit nový vesmír, kde se mluví naprosto odlišným jazykem. Je to samé hallelujah, amen nebo evangelium, tu a tam narazíme na příběhy o mluvících zvířatech a o andělech…
Svatá Písma nejsou jenom pro svatý!
1. Kde začít?
Otevřít Bibli na první straně a přečíst ji postupně až do konce je nadlidský úkol! Bible totiž obsahuje mnoho odlišných žánrů a vykladatelsky obtížných pasáží (o neznámých slovech jsme již mluvili), které takovou odvážnou četbu komplikují. Zpravidla je vhodné začít srozumitelnějšími texty, jako jsou evangelia v Novém zákoně. Sice obsahují nejdůležitější spoilery, ale čtení dalších pasáží pak bude o to snadnější.
TIP: Přečti nejprve všechna čtyři evangelia, pokračuj Skutky apoštolů, 1. knihou Mojžíšovou a 2. knihou Mojžíšovou do 20. kapitoly, potom knihy Jozue–Ester. To ti poskytne základní vhled do biblických příběhů.
2. Jaký překlad?
Setkání s duchovním přesahem, který nám Bible nabízí, se děje skrze její jazyk. Nejstarší textové svědky máme k dispozici v hebrejštině, řečtině a trochu v aramejštině. Tyto jazyky jsou však zpravidla obyčejnému smrtelníkovi nepřístupné, a tak je na místě vybrat jeden z mnoha (kvalitních) českých překladů. V pestré nabídce můžeš sáhnout po obecně přijímaném Českém ekumenickém překladu (ČEP) nebo po o něco srozumitelnější Bibli 21 (B21).
3. Bible není učebnice dějepisu
Když se do Knihy knih začteme, brzy zjistíme, že převážnou část tvoří starověké příběhy. Avšak číst Bibli pouze jako záznam o lidských dějinách zásadně redukuje její snahu oslovit člověka napříč časem. To, co učinilo z Bible Knihu knih, to, co promlouvalo k miliardám lidí od starověku až po dnešek, nespočívá v důvěryhodnosti historických faktů (ačkoliv je to dnes in), ale v duchovní hloubce, kterou tyto texty obsahují.
Když čteme Bibli pouze jako učebnici dějepisu, její hlavní obsah mlčí. Rozezvučí se tehdy, když vystoupíme z „ráje naivity“ a začneme Bibli číst jako nástroj, který dokáže zkvalitňovat náš duchovní život a nasměrovat nás k tomu, co nás přesahuje.
„Abychom mohli věřit, musíme jako děti vyhnané z ráje naivity porozumět; ale úkolem porozumění je umožnit nám opět věřit.“
— Paul Ricoeur
4. Setkat se
Biblické poselství se v nás může rozezvučet skrze osobní setkání. Bible je plná příběhů o tom, jak se lidé setkávali s Bohem. V každém tom setkání se odhaluje něco z toho, jak nebesa zasahují i do našich životů. Četba, která nás pohlcuje do svého příběhu, nás vede k tomu, abychom se pokusili skutečně naslouchat. Jestliže nejde o pouhý záznam dějin, o dějepisnou in-formaci, jde předně o trans-formaci, která se odehrává v setkání. Zkusme číst Bibli jako otevřený příběh, v němž je dnes místo i pro nás.
5. Hledat nový svět
Při čtení Bible si pozorný čtenář může povšimnout, že některé výroky (např. známé „milujte své nepřátele“) a celkové směřování nejen Ježíšovy zvěsti jaksi vzdorují našemu „duchu doby“. Pečlivé naslouchání této nebeské polyfonii rozpoznává nové rozvržení světa, novou perspektivu, která je nám nabízena. Bible nabízí staro-nový, alternativní pohled na svět. Walter Brueggemann hovoří o „vzdorosvětě evangelijní představivosti“, která se staví proti naleštěným mocipánům tohoto věku: militantnímu konzumentarismu, vykořisťování, důrazu na výkon a dalším neřádům.
Během četby nás Bible zve k tomu se na realitu světa podívat nově. Skrze nové brýle. Svět v biblickém podání není náhodným a bezesmyslným seskupením, ale z nicoty chaosu povstává smysl, který přiznává nejen biblickému čtenáři nedozírnou hodnotu. Přivlastnění si takového biblického pohledu dokáže v našich životech otevřít dveře opravdové radosti a naději, která překračuje horizont našeho bytí.
Těchto pět obecných tipů může čtenáři posloužit jako východisko, jak číst Bibli a ještě z toho něco mít. Nicméně při četbě obtížnějších pasáží je potřeba pátrat dál. Každý žánr má svá pravidla výkladu, odlišnosti starověkých jazyků jsou značné a stejně tak se velmi liší i náš kulturní kontext. Číst Bibli je výzva, která přináší sladké ovoce!
Víc o tom, jak číst Bibli, najdeš v knihách
VOKOUN, J. Číst Bibli zase jako Bibli: úvod do teologické interpretace Písma. Praha: ČBS, 2011.
DEE, G. F., STUART, D. Jak číst Bibli s porozuměním. Praha: Návrat domů, 2005.
IMBACH, J. Radost z Bible: cesty k hlubšímu porozumění sv. Písmu. Praha: Vyšehrad, 2019.
OEMING, M. Úvod do biblické hermeneutiky. Praha: Vyšehrad, 2001.
BRUEGGEMANN, W. Bible a postmoderní představivost. Praha: Vyšehrad, 2018.
Skvělé výklady biblických textů nabízí databáze Českého rozhlasu.